Henüz kargolanmamış siparişinizi “Sipariş Takip” bölümünden iptal edebilirsiniz. Siparişiniz kargolandıktan sonra ürünü almaktan vazgeçerseniz, kargoyu teslim aldıktan sonra 4 gün içerisinde iade edebilirsiniz.

Sipariş ettiğiniz ürünü teslim aldıktan sonra herhangi bir nedenden dolayı iade etmek isterseniz, teslim aldığınız tarihten itibaren 4 gün içinde iade edebilirsiniz. Abiye ürünlerinde bu süre 24 saattir ve indirimli. tekleme kalmış ürünlerde değişimde gidiş geliş kargo ücreti alıcıya aittir. Kampanyalı ürünlerde ise sadece iade yapılmaktadır.
Şal , eşarp ve bone modellerimizde sadece iade kabul edilmektedir değişim yapılmamaktadır.
İade edeceğiniz ürünün kutusu, ambalajı ve varsa standart aksesuarları bize iade ettiğiniz paketin içinde eksiksiz ve hasarsız bir şekilde bulunmalıdır ve ürün tekrar satılabilirlik halini korumalıdır (tadilat görmemiş, kirlenmemiş, vs.)
Paket Taxi ile verdiğiniz siparişleri Aras Kargo ile tarafımıza iade edebilirsiniz.
Sitemize (www.missmodaa.com) üyeliğiniz ile giriş yapıp sipariş takip butonundan siparişimi incelemek istiyorum seçeneğine tıklayarak iade etmek istediğiniz siparişinizin SİPARİŞ DURUMU bölümünde bulunan NASIL İADE EDEBİLİRİM? seçeneğine tıklayarak iade talep formunu oluşturmanız gerekmektedir. İade kaydı sonunda size iletilen TAKİP KODUNU alıp size gelen kargo şirketine paketiniz ile birlikte kodu ilettiğiniz taktirde iadenizi ücretsiz olarak tarafımıza gönderebilmektesiniz. İade kaydını siteden oluşturmadığınız taktirde iadeniz kabul olmayacaktır. Kod aldıktan sonra 7 gün içerisinde iadenizi bize göndermeniz gerekmektedir.Ptt Kargo teslimatlarında ise tarafınıza göndermek istediğiniz iadeleriniz için üste belirtiğimiz NASIL İADE EDEBİLİRİM? formunuoluşturarak gönderebilirsiniz. Paketin içerisinde üzerinde DİKKAT yazan formuda tarafımıza göndermeniz gerekmektedir. İade adresi: Murat paşa Mah. ispet paşa Cad. Cadde PTT üstü emniyet müdürlüğü yanı
İadenizi gönderdikten sonra, kargo firmasından alacağınız gönderi kodunuzu saklayınız. Gerekli olması halinde sizden talep edilebilir.
Ürün elimize ulaştıktan sonra iade/değişim işleminiz başlatılır ve 4 gün içerisinde tamamlanır. Eğer ürün değişimi talep ettiyseniz  ve ürün elimizde mevcut ise değişim işleminiz hemen başlatılır. Ürün elimizde mevcut değilse tarafınıza bilgi verilerek ücret iadesi yapılacaktır.
Değişim işlemleri sadece Türkiye siparişlerinde geçerli olup, aynı tutarda ürün talep edebilirsiniz.
Banka / Kredi Kartı ile yaptığınız siparişlerinizde ücret iadesi ödemeyi yaptığınız kartınıza yapılacaktır.  Kapıda ödeme siparişlerinizde ise ücret iadesi için TR ile başlayan 26 haneli IBAN numaranızı ve IBAN sahibinin adını ve soyadını iade talep formunda iletmeniz gerekmektedir.

IBAN, banka hesabınıza ait olan ve  TR ile başlayan 26 haneli numaradır. Bu numarayı hesap cüzdanınızdan, herhangi bir Atm den ya da bankanızın çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz.

Missmodaa olarak kalite kontrol testleri uygulamaktayız. Ancak tüm ürünleri kontrol etme şansımız bulunmadığından üretici kaynaklı bir sorunla karşılaşmış olabilirsiniz. Bu durumda ürünü iade süresi içerisinde tarafımıza göndermeniz halinde, gerekli kontroller yapılarak talebinize göre iade yada stoklar dahilinde değişim işlemi yapılacaktır. İade işlemleri hakkında daha detaylı bilgi için “Aldığım ürünü nasıl iade edebilirim?” bölümüne bakınız.

Sipariş ettiğiniz ürünü teslim aldıktan sonra herhangi bir nedenden dolayı iade etmek isterseniz, teslim aldığınız tarihten itibaren 4 gün içinde iade edebilirsiniz.

İade etmek istediğiniz ürünleri “Cumhuriyet Cad. Merkez PTT Üstü Emniyet Müdürlüğü Yanı Yakutiye/Erzurum” adresimize gönderebilirsiniz.

Banka / Kredi Kartı ile yaptığınız siparişlerinizde ücret iadesi ödemeyi yaptığınız kartınıza yapılacaktır.  İadeniz onaylandıktan sonra 21 iş günü içinde ödemeniz gerçekleşir. Konu ile ilgili mail ve sms olarak da bilgilendirme sağlanır.

Bu durum bankanız ile ilgili bir durumdur. Bankanız hesap hareketlerine yada işlem tarihine hemen yansıtmayabilir. Bir sonraki ay hesap hareketlerinizden ya da internet bankacılığından ilgili tutarı görebilirsiniz. Yine de görülemiyor ise konu ile ilgili kart sahibi, kartın bağlı olduğu bankanın çağrı merkezini arayarak  “chargeback-takas birimi” ile çözebilir.